Visit Art.com for Van Gogh paintings

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut

Pikturat: Renditja nga A - Z


"Ku qėllimi nė jetėn time ėshtė krijoj piktura dhe vizatime, sa mė shumė dhe sa mė mirė tė mundem; dhe atėhere nė fund tė egzistencės sime, shpresoj ndėrroj jetė, duke parė mbrapa me dashuri dhe pendim tė ėmbėl, dhe tė them, 'Oh, pikturat qė mund tė kisha bėrė!'"

Vincent van Gogh
Letra 338
19 Nėntor 1883


Nė secilėn prej kategorive alfabetike, tė mėposhtėme, ju do tė gjeni informacion dhe grafikė pėr secilėn prej 870 pikturave tė Vincent van Gogh (gjithashtu edhe njė shtesė prej 1340 grafikė mbi Vizatimet, Skicat ne Letra dhe faqeve me Bojra uji). Kjo pėrfaqson nė 100% pikturat e Van Goghut tė cilat I kam ekspozuar nė Galerinė time. Sigurisht qė do tė ketė edhe pėrpjekje tė vazhdueshme pėr tė pėrmirsuar cilėsinė e grafikėve tė ofruar. Me pak pėrjashtime (punimet e shkatėrruara nė Luftėn e Dytė Botėrore, si shėmbull) unė do tė pėrpiqem tė siguroj nė shkallėn mė tė lartė cilėsinė e ngjyrave tė grafikėve nėn dispozicion. Pėr momentin, mė tepėr se 95% e grafikėve janė nė ngjyra, por unė ju premtoj se do bėj maksimumin pėr ta patur edhe atė 5 pėrqindėshin e fundit tė grafikėve nė ngjyra. Edhe pse pėr tė gjithė tė apasionuarit e punės sė Van Goghut punimet e tij janė interesante -- edhe nė cilėsi tė dobėt dhe nė bardhė e zi -- asgjė nuk mund tė krahasohet me ngjyrat qė Vincenti kish ndėrmend.

Njė shėnim I shkurtėr rreth emėrtimit tė pikturave. Nuk ka patur njė konvencion tė mirėfilltė nė emėrtimin e pikturave tė Van Goghut (dhe emėrtimi nga njė gjuhė nė tjetrėn I vėshtirson gjėrat edhe mė tepėr). Njė referncė mund tė emėrtojė njė pikturė nė njė mėnyrė, kur ndėrkohė njė tjetėr vendos diēka krejt tė ndryshme. Mbajeni ndėr mend kėtė tek analizoni listimet (renditjet). Nėse pėr shembull ju jeni tė interesuar pėr portretet e Zouave nga Van Gogh, ju do tė kėrkoni nė fund tė listės. Nėse e bėni njė gjė tė tillė, do tė gjeni vetėm dy: "Zouave (nė gjysėm gjatėsi)". "Hey, po prit njė minutė! Unė di qė Van Goghu ka bėrė gjashtė portrete Zouave." Po, aq ka bėrė. E treta titullohet "Seated Zouave" (Zouave ulur) dhe mund tė gjėndet tek "S", e katėrta titullohet "Portrait of Milliet, Second Lieutenant of the Zouaves" (Portreti I Millet-it, togerit tė dytė tė Zouave" nė listėn e portreteve dhe dy tė fundit janė njė skicė dhe njė bojė uji, mund tė gjenden tek "Z" tek faqja e Vizatimeve ose Bojrave tė ujit).

Shėnim: Pėr lehtėsine e vizitorėve, kam pėrfshirė njė Faqe Kėrkimi nė mėnyrė pėr t'ju ndihmuar pėr tė gjetur titullin e saktė, shpejtė dhe sa mė thjeshtė tė jetė e mundur.

Nė vijim, ju lutem tė mė falni pėr "Anglo-centrizmin" tim, nė kategorizimin alfabetik. Pikturat me "A", "An" ose "The" nė titull e kanė tė zhvendosur nyjen nė fund, dhe janė renditur kategorikisht. Sidoqoftė pikturat tė cilat fillojnė me "La", "Le" ose "Les" janė listuar tek "L"-ja.

Si pėrfundim, jam pėrpjekur tė siguroj Galerinė mė tė mirė tė mundėshme, mbi Vincent van Gogh, online, por ju lutem tė vini re se besueshmėria e grafikėve nė kuadėr tė pėlqimit me origjinalin duhet tė bėhet me kujdesin mė tė lartė. Kam ndaluar njė moment pėr tė dhėnė njė shpjegim mė tė detajuar pėr vlerėsimet mbi ngjyrat dhe cilėsinė.


Pikturat nė komplet: Renditje Alfabetike

(Listimi alfabetik ėshtė krijuar pėr nėnkategorizimin unifor tė pikturave, duke siguruar kohė tė barabarta nė ngarkimin e faqeve.)


A-B C D-E F G H
           
I-K L M-N O Pa-Pe Pi-Pu
           
Q-R Sc-Sti Sti-Su T-U V W-Z


Renditaj Kronologjike

Renditja sipas kategorive

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)


Ktheu tek Faqja e Pikturave (versioni standart)

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut