Visit Art.com for Van Gogh paintings

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut

Bojra Uji


"Ē'gjė e mrekullueshme ėshtė boja e ujit pėr tė shprehur atmosferėn dhe distancėn, e tillė qė subjekti tė jetė i rrethuar nga ajri dhe tė mund ta thithė atė."

Vincent van Gogh
Letra 163
c. 18 Dhjetor 1881


Vincent van Gogh krijoi 150 punime nė bojra uji pėrgjatė karierės sė tij dhe kėto vepra dallohen pėr enegjitė e tyre si dhe rolin e rėndėsishėm nė krijimtarinė e pėrgjithėshme tė Van Goghut. Pėrdorimi i ngjyrave ngaVan Goghu ėshtė, si gjithmonė, i mrekullueshėm dhe punimet nė bojra uji spikasin si arritje mbresėlėnėse pėrgjatė rrugės sė tij artistike nė evoluim konstant.

Si shtesė, pėr lehtėsine e vizitorėve, kam pėrfshirė njė Faqe Kėrkimi pėr t'ju ndihmuar nė gjetjen e saktė, sa mė tė thjeshtė dhe sa mė tė shpejtė tė titullit qė kėrkoni.

Shėnim: Punimet nė bojra uji janė paraqitur gjithashtu nė versionin e skicave.
Barkat tek plazhi Saintes-Maries Arles: Qershor, 1888 Gjermani, Koleksion Privat 1429 1459

Versioni Standart

Titulli

Origjina

Vendodhja aktuale

F

JH

Agrume nė lulėzim me dy persona: Vjeshtė Hagė: Tetor, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1245 230
Brendėsi me endės i kthyer djathtas Nuenen: Dhjetor, 1883 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1110 437
Burrė dhe Grua fashatarė duke gėrmuar Nuenen: Gusht, 1885 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1299 874
Burrė duke mbėshtjellė fillin Nuenen: Maj-Qershor, 1884 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1140 487
Burrė me fshesė Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 890 45
Burrė me shoshitės Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 891 24
Ēati Hagė: 21 Korrik 1882 Paris, Musée d'Orsay 943 156
Dhomė ndėnje Hagė: Shtator, 1882 Koleksion privat 909 94
Djalė duke prerė bar me Drapėr Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 851 61
Djegės kashte, i ulur me tė shoqen nė karrocė Hagė: fillim Korriku, 1883 Rotterdam, Koleksion privat 1035a 375
Dritarja e studios sė Vincentit nė Asylum Saint-Rémy: 5-22 Tetor 1889 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1528 1807
E djelė nė Eindhoven Nuenen: Maj-Shtator, 1885 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1348 958
Endės Nuenen: Dhjetor-Gusht, 1883-84 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1107 445
Endės Nuenen: Dhjetor-Gusht, 1883-84 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1114 444
Endės Nuenen: Dhjetor-Gusht, 1883-84 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1125 448
Endės Nuenen: Dhjetor-Gusht, 1883-84 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1115 502
Endės duke parė djathtas Nuenen: c. 18-23 Shkurt 1884 Paris, Musée du Louvre, Cabinet des Dessins 1108 451
Endės duke parė majtas Nuenen: Korrik, 1884 Vendodhja e panjohur 1116av 499
Endės duke thurur fillin Nuenen: Maj, 1884 Vendodhja e panjohur 1688 482
Endės me pamje nga e djathta Ambjent i brendshėm dhe karrige e lartė Nuenen: c. 24 Janar 1884 Japan, Toyota Corolla Nankai Co. 1119 449
Fermer duke lexuar, i ulur pranė zjarrit Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 897 63
Fermer duke pėrkulur Lopatėn Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 861 40
Fshatar i ulur pranė oxhakut ("Worn Out") Etten: Tetor, 1881 NjwYork, Koleksion privat 864 51
Fshatar i ulur pranė oxhakut ("Worn Out") Etten: Shtator, 1881 Amsterdam, P. and N. de Fondacioni Boer 863 34
Fushat shterpė Hagė: Janar, 1882 Vendodhja e panjohur 904 98
Gėrmuesi Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 855 43
Gėrmuesi Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 859 29
Gėrmuesi Etten: Tetor, 1881 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 866 54
Gra qė flasin me njėra-tjetrėn duke gėrmuar Nuenen: fund Gusht, 1885 Koleksion privat 1296 877
Gratė minatore Hagė: c. 1 Nėntor 1882 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 994 253
Grua Britanike (pas Emile Bernard) Arles: Dhjetor, 1888 Milano, Galeria e artit modern Civica 1422 1654
Grua duke arnuar ēorape Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 888r 68
Grua duke bluar kafe Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 889 75
Grua duke endur Nuenen: fillim Qershori, 1884 Koleksion privat 68 495
Grua duke endur Nuenen: fillim Qershori, 1884 NjwYork, Koleksion i Dr. Samuel Karlon 1139 494
Grua duke qepur Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 885 71
Grua duke qepur Etten: Tetor, 1881 Koleksion privat 886 69
Grua duke qepur Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1221 70
Grua duke qepur Etten: Tetor, 1881 Vendodhja e panjohur 867 67
Grua duke qepur pranė dritares Hagė: mes Janari, 1882 Vendodhja e panjohur 910a 90
Grua duke qėruar patate afėr dritares Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 854 66
Grua duke qėruar patate afėr dritares Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1209 22
Grua duke qėruar patate afėr dritares Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1213 23
Grua duke tundur gjalpin Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 892 72
Grua duke varur rrobat nė fushė Hagė: Shtator, 1882 Vendodhja e panjohur 1087 200
Grua e re duke qepur Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 887 73
Grua e ulur pranė oxhakut Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1216 64
Grua fshatare duke mbjellė me njė shporte Etten: Tetor, 1881 Gjermani, Koleksion privat 883 53
Grua fshatare, Koka Nuenen: Dhjetor-Janar, 1884-85 Vendodhja e panjohur 1194 588
Gruaja Scheveningen-ase Etten: Nėntor-Dhjetor, 1881 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 871 85
Gruaja Scheveningen-ase Hagė: mes-Janari, 1882 Los Angeles, Qėndra Getty 946v 95
Gruaja Scheveningen-ase Duke endur Etten: Dhjetor, 1881 Koleksion privat 870 84
Grua me kapele tė errėt (Nėna Sienit?) Hagė: Dhjetor, 1882 Groningen, Muzeu Groninger 1057 294
Grua me krahė tė kryqėzuara, gjysėm gjatėsi Hagė: Mars, 1883 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1179 324
Grua me njė fshesė Hagė: fund Shtatori, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1075 224
Grua me njė fshesė Hagė: Shtator-Tetor, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1074 249
Grua me shall, ēadėr dhe kosh Hagė: Nėntor, 1882 Binningen, Koleksion i Prof. Max Stahelin 934 255
Grua me shall duke qepur Hagė: Mars, 1883 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1033 353
Grua me shall tė bardhė nė pyll Hagė: Fund Korriku, 1882 Teheran, Koleksion A. Farmanformaian 949 169
Grua me Tigan tek Oxhaku Nuenen: Fund Gushti 1885 Stuttgart, Staatsgalerie 1293 896
Grua nė kėmbė, gjysėm gjatėsi Hagė: Shkurt, 1882 Njw York, Estate of Ian Ėoodner 840 103
Grua nė shtratin e vdekjes Hagė: fund Prilli, 1883 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 841 359
Grua pranė oxhakut Nuenen: Gusht, 1885 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1222 895
Grua pranė oxhakut Nuenen: fund Gusht-i, 1885 Koleksion privat 1223 894
Grua (Sien?) me fėmijė mbi prehėr, gjysėm gjatėsi Hagė: Shtator, 1882 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1061 220
Guzhina publike e supės Hagė: c. 4 Mars 1883 Koleksion privat 1020b 331
Hambar afėr njė ferme Arles: 12-13 Qershor 1888 Vendodhja e panjohur 1425 1441
Holli nė hyrje tė Spitalit Saint-Paul Saint-Rémy: Tetor, 1889 (ose Maj) Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1530 1806
Hyrja tek Mulliri de la Galette Paris: Qershor-Shtator, 1887 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1406 1277
I varfėri dhe paraja Hagė: Shtator-Tetor, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 970 222
Katėr burra duke prerė dru Hagė: Fund Korrik, 1882 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 950 170
Katėr njerėz nė njė stol Hagė: Shtator, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh S'ka 195
Kopshti i Kishės me njw pellg dhe persona Nuenen: Nėntor, 1885 Wassenaar, Koleksion e B. Meijer 1234 954
Kopsht me borė Hagė: Mars, 1883 Geneva, Galerie Jan Krugier 1022 344
Kopsht me livadh Etten: Qershor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 902 9
Koridor i ēmendisė Saint-Paul nė Saint-Rémy Saint-Rémy: c. 5-22 Tetor, 1889 NjwYork, Muzeu i Artit Metropolitan 1529 1808
Kullota afėr Rijswijk Hagė: fund Korrik 1882 Koleksion Privat 927 161
Kullota afėr Rijswijk dhe Schenkweg-u Hagė: Shkurt, 1882 Koleksion privat 910 99
Kullota nė sfondin e Kishės sė re Hagė: fund Korrik 1882 Vendodhja e panjohur 916 162
Librashitėsi Blok Hagė: fillim Nėntor, 1882 Holland, Koleksion privat 993 254
Magazinė peshku Hagė: fillim Qershori, 1882 Koleksion Privat 945 160
Mbjellės Etten: Shtator, 1881 Koleksion privat 866a 27
Mbjellės me kosh Etten: Shtator, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 865 25
Minatorė nė dėborė: Dimėr Hagė: Tetor, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1202 229
Minierė qymyri nė Borinage Cuesmes-Wasmes: Korrik-Gusht, 1879 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1040 100
Moēal Drente: Tetor, 1883 Amsterdam, Koleksion privat 1094 398
Mullinj ere afėr Dordrecht Etten: Gusht, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 850 15
Mulliri i Hekurt nė Hagė Hagė: Fund Korriku, 1882 Euerbach (Gjermani), Georg Schafer 926 166
Mulliu i Alphonse Daudet tek Fontevielle Arles: Korrik, 1888 Zyri, Dr. Peter Nathan 1464 1497
Mulliu i de Blute-Fin Paris: Vjeshtė, 1886 Amsterdam, P. and N. de Fondacioni Boer 1397 1173
Mulli uji Gennep Nuenen: mes-Nėntori, 1884 Vendodhja e panjohur 1144a 523
Muret e Parisit Paris: Verė, 1887 London, Koleksion privat 1402 1280
Muret e Parisit Paris: Verė, 1887 Manchester, Whitworth Art Gallery, Universiteti i Manchesterit 1403 1281
Nata nė Kafenenė e Arlit Arles: Shtator, 1888 Bern, Koleksion i H.R. Hahnloser 1463 1576
Nėnė tek djepi dhe fėmijė i ulur nė dyshmeme Etten: Tetor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1070 74
Njė grup e shtėpive tė fermerėve Drente: Tetor, 1883 Ėuppertal, Muzeu Von der Heydt 1103 403
Njerėz duke shėtitur nė plazh Hagė: Shtator, 1882 Baltimore, Muzeu i Arteve Baltimore 1038 228
Pamje nga Haga me Kishėn e re Hagė: Janar, 1882 Holland, koleksion privat 1680 97
Pamje nga Scheveningen Hagė: Verė-Vjeshtėn, 1882 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1041 167
Pejsazh Etten: Prill-Maj, 1881 Saint Louis, Muzeu i Artit Saint Louis 874v 3
Pejsazh Drente: 1883 Koleksion Privat S'ka Add. 21
Pejsazh me kasolle Auvers-sur-Oise: late Fund Maji, 1890 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1640r 1986
Pejsazh me njė farmė Drente: Tetor, 1883 NjwYork, Koleksion privat 1101 401
Pejsazh me torfė dhe shtėpi fermerėsh Drente: Shtator-Dhjetor, 1883 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1099 399
Peisazh me urė pėrmes Oise Auvers-sur-Oise: Qershor, 1890 London, Galeria Tate 1639 2023
Pemė dhe ferra Saint-Rémy: Maj, 1889 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1533 1710
Pemė dhe ferra Saint-Rémy: Maj, 1889 Vendodhja e panjohur 1534 1709
Pemė nė kopshtin e Ēmendisė Saint-Rémy: Maj, 1889 Koleksion privat 1536 1712
Pemė pjeshke rozė Arles: Prill, 1888 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1469 1384
Periferitė e Parisit afėr Montmartre Paris: Verė, 1887 Amsterdam, Stedelijk Museum 1410 1286
Pjesa e poshtėme e mullirit tė erės De Laakmolen Etten: Korrik, 1882 Koleksion Privat 844 59
Plazhi me njerėz duke ecur dhe varka Hagė: 27 Shtator, 1882 Koleksion Privat 982 247
Porta nė murin mbrojtės tė Parisit Paris: Qershor-Shtator, 1887 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1401 1284
Rrugė pranė Mureve tė Parisit Paris: Qershor-Shtator, 1887 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1400 1283
Scheveningen Gra dhe njerėz tė tjerė nėn ēadėr Hagė: fund Korriku, 1882 Hagė, Gemeentemuseum (nė hua nga fondacioni Wibbina) 990 172
Scheveningen Grua duke qepur Etten: Dhjetor, 1881 Amsterdam, P. and N. de Fondacioni Boer 869 83
Scheveningen: Grua me karrocė Hagė: Maj, 1883 Koleksion privat 1021 362
Shelg Hagė: 27 Korrik 1882 Koleksion privat 947 164
Shelg Etten: Tetor, 1881 Koleksion privat 995 56
Shitje drush Nuenen: Dhjetor, 1883 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1113 438
Shitje tek Kulla e vjetėr Nuenen: Maj, 1885 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1230 770
Shkallė guri nė Kopshtin e Ēmendisė Saint-Rémy: Maj, 1889 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1537 1711
Shkallė guri nė Kopshtin e Ēmendisė Saint-Rémy: Maj, 1889? Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1535 1713
Shkrurre nė lulėzim Saint-Rémy: Maj, 1889 Koleksion Privat 1526 1707
Shkurre nė lulėzim Saint-Rémy: Maj, 1889 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 1527 1708
Shkurrishtet me njė Karrocė Drente: Shtator, 1883 Cleveland, Muzeu i Arteve Cleveland 1100 400
Shteg fshati me pemė Hagė: fund Korrik, 1882 Vendodhja e panjohur 1088 168
Shtėpia e Vincentit nė Arles (Shtėpia e verdhė) Arles: Shtator, 1888 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1413 1591
Shtėpi fermeri Drente: Tetor, 1883 Koleksion Privat 1102 402
Sien duke ushqyer foshnje Hagė: Shtator, 1882 Koleksion privat 1068 219
Stivė drush, Studim Figure Nuenen: August, 1884 Koleksion privat 1081 515
Stol Kishe me besimtarė Hagė: fund Shtator, 1882 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 967 225
Stol me katėr persona (dhe njė fėmijė) Hagė: Shtator, 1882 Koleksion Privat 951 197
Stol me tri persona Hagė: 11 Shtator 1882 Koleksion Privat S'ka 196
Strehė me lule dielli Paris: Gusht-Shtator, 1887 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1411 1305
Studim i njė peme Hagė: fund Prilli, 1882 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 933r 142
Tė korra nė Provence, tek Left Montmajour Arles: Qershor, 1888 Cambridge (Mass.), Muzeu i artit Fogg, Universiteti i Harvard 1484 1438
Tė Korrat, pejsazh Arles: 10-12 Qershor 1888 Koleksion Privat 1483 1439
Tokė e ē'ngjyrosur Hagė: gjysma e dytė e Korrikut, 1882 Los Angeles, Qendra Getty 946r 158
Tre drurėprerės duke ecur Nuenen, Janar, 1884 Cincinatti, Muzeu i Artit Cincinatti 948 171
Tregu i patateve Hagė: Shtator-Tetor, 1882 Koleksion privat 1091 252
Ura e lėvizėshme nė Nieuw-Amsterdam Drente: Nėntor, 1883 Groningen, Muzeu Groninger 1098 425
Ura Langlois nė Arles Arles: Prill, 1888 Koleksion Privat 1480 1382
Vajzė fshatare duke bledhur gjethet Etten: Tetor, 1881 Utrecht, Muzeu Centraal 884 57
Vajzė me kapele tė zezė e ulur nė tokė Etten: Nėntor, 1881 Otterlo, Muzeu Kröller-Müller 873 79
Varka tek plazhi i Saintes-Maries Arles: Qershor, 1888 Gjermani, Koleksion Privat 1429 1459
Vreshtė e vjetėr me njė grua fshatare Auvers-sur-Oise: 25 Maj 1890 Amsterdam, Muzeu Van Gogh 1624 1985
Zouave (Gjysėm gjatėsi) Arles: Qershor, 1888 NjwYork, Muzeu i Artit Metropolitan 1482 1487

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)

Visit Art.com

Kthehu tek faqja kryesore e Bojrave tė ujit (versioni i skicave)

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut