Visit Art.com for Van Gogh paintings

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut

Skeēe Letre


"Punė e lodhėshme, mik i vjetėr, shpresoj qė njė ditė tė bėj diēka me vlerė. Nuk ia kam dalė ende mbanė, por ky ėshtė qėllimi im dhe pėr tė pėrpiqem dhe luftoj . . . ."

Vincent van Gogh
Letra 257
c. 3 Janar 1883


Vincent van Gogh ėshtė i mirėnjohur pėr rreth 900 pikturat tė prodhuara gjatė dhjetėvjeēarit tė tij, si artist. Si skeēet edhe punimet e tij nė bojra uji, janė bėrė tepėr tė njohura. Gjithėsesi nuk duhet harruar se Van Goghu ka krijuar punime jo mė pak tė admirueshme dhe kjo falė njė mjeti tjetėr: skeēet e letrės. Gjatė gjithė karierės sė tij si artis Vincenti mbajti njė korespondecė tė ngrohtė dhe tė pėrzemėrt me tė vėllain, Theo. Nė shumicėn e letrave pėr vėllain (tek tė tjerat gjithashtu) Vincenti vizatoi skeēe brenda kėtyre letrave – si mėnyrė pėr tė treguar se si po pėrparonte puna e tij.

Nė tabelėn e mėposhtėme janė listuar, tė gjitha punimet nė skeēe letre nga 132 tė tilla. Kėto punime, nė shumė aspekte, janė jo mė pak mbresėlėnėse se punimeve mė tė famėshme tė Van Goghut nė vaj. Nė tė tilla punime mund tė vėrehet progresi i vazhdueshėm i Vincentit si artist dhe nė tė njėjtėn kohė tė vėshtrohen nėntekste intime tė artit tė tij. Ka njė vėmendje tė habitėshme pėr detajet madje edhe nė pėrdorimin e bojrave (shih Lule nė Vazo, si shėmbull) nė skeēet e letrės sė Van Goghut. Si rezultat, pėrmbajtja prekėse dhe pėrfshirja e shumė kryeveprat delicate, i transformojnė, me tė vėrtetė, letrat e Van Goghut nė punime arti tė mirėfillta.


Amsterdam, Van Gogh Muzeu

Titulli

Origjina

Shkronja

JH

Ambjent i brendėshėm me grua duke qepur Nuenen: Fillim Janari, 1884 351a 441
Arė gruri Auvers-sur-Oise: 2 Korrik 1890 646 2039
Arė gruri Auvers-sur-Oise: 23 Korrik 1890 651 2100
Arė gruri Auvers-sur-Oise: 23 Korrik 1890 651 2103
Arėmbjellės dhe njė trung I vjetėr shkurresh Arles: 28 Tetor 1888 558b 1619
Arėmbjellės me dorėn nė trastė Etten: Shtator, 1881 150 33
Arėmbjellės nė perėndim Arles: c. 25 Nėntor 1888 558a 1628
Arlezianija (Zonja Ginoux) Saint-Rémy: c. 5 Qershor 1890 W22 1896
Burrė duke tėrhequr plugun Drente: 28 Tetor 1883 336 420
Burrė duke futur patate nė thes Etten: Tetor, 1881 152 60
Burrė i vjetėr duke endur Nuenen: fillim Qershori, 1884 371 498
Burrė nė njė bujtinė fshati Hagė: Mars, 1883 276 339
Ēati Hagė: 23 Korrik 1882 220 157
Dallgė thyesi Hagė: 29-30 Korrik 1883 307 381
Dhoma e gjumit tė Vincentit nė Arles Arles: Tetor, 1888 554 1609
Djegės shkurresh I ulur mbi njė karrocė me tė shoqen. Tri persona duke u kthyer nga ara me patatate Hagė: c. 11 Korrik 1883 299 376 dhe 378
Doktor Gachet i ulur nė tavolinė me libra dhe njė gotė me copėza mullage Auvers-sur-Oise: 3 Qershor 1890 638 2008
Dy gra fshatare duke gėrmuar Nuenen: Fund Gushti, 1885 R57 879
Endės duke parė majtas Nuenen: Fillim Janari, 1884 351a 442
Foleja e zogut Nuenen: Tetor, 1885 425 943
Frutore kultivimi dhe shtėpi me Ēati portokalli Arles: c. 21 Prill 1888 478 1400
Fshatar duke djegur shkurre dhe shtėpi fshati natė Drente: c. 22 Tetor 1883 335 419
Fshatarė i ulur pranė oxhakut ("Ėorn Out") Etten: Shtator, 1881 150 35
Fshatar i pėrkulur mbi drapėr Etten: Shtator, 1881 150 41
Fushė e pluguar Arles: c. 26 Shtator 1888 541a 1587
Fushė me bar dhe “dent de lion” dhe trungje pemėsh Saint-Rémy: 4 Maj 1890 631 1971
Fushė nėn stuhi, plugues dhe figurė gruaje Etten: Shtator, 1881 150 37 dhe 39
Gėrmues Etten: Shtator, 1881 150 30
Gėrmues Etten: Tetor, 1881 151 55
Grua dhe burrė fshatarė duke qėruar patate Nuenen: 9 Prill 1885 339a (postcard) 728
Grua duke lexuar njė novelė Arles: c. 16 Nėntor 1888 W9 1633
Grua duke punuar me pleh Drente: 6-7 Tetor 1883 331 410
Grua duke qendisur pranė dritares Hagė: mes-Janari, 1882 170 92
Grua e pėrkulur nė pejsazh Drente: c. 13 Tetor 1883 333 414
Grua e vjetėr e parė nga mbrapa Hagė: 3 Mars 1882 178 110
Grua fshatare, dy kokė Nuenen: c. 1 Prill 1885 397 723
Grua fshatare e parė pranė dritares, Dy kokė Nuenen: mes-Marsi, 1885 396 714
Grua fshatare e parė pranė dritares, Koka dhe figura e plotė Nuenen: mes-Marsi, 1885 396 713
Grua fshatare, Koka Nuenen: Janar-Shkrut, 1885 393 628
Grua nudo, gjysėm gjatėsi ("Zonja e Madhe") Hagė: fillim Prilli, 1882 185 128
Grua pranė dritares (dy herė) burrė me shirės , Arė mbjellės, dhe grua me fshesė Etten: Shtator, 1881 150 28
Grua Scheveningenase duke qėndisur Etten: Dhjetor, 1881 163 87
Grua Scheveningenase duke qepur Etten: Dhjetor, 1881 163 86
Grua Scheveningenase duke qepur Hagė: 21 Janar 1882 171 96
Grua Scheveningenase nė kėmbė Etten: Dhjetor, 1881 163 88
Grup njerėzish nė plash me varka peshkimi duke ardhur Hagė: 18 Shtator 1882 231 205
Guzhina publike e supės Hagė: c. 3 Mars 1883 271 328
Guzhina publike e supės Hagė: c. 4 Mars 1883 272 332
Hambar gruri Nuenen: fillim Gushti, 1884 374 508
Hambar i freskėt me pemė shelgu Arles: 5 Korrik 1888 508 1500
Jetimė Hagė: 18 Shtator 1882 232 203
Kallamishte Saint-Rémy: 25 Qershor 1889 596 1750
Karroca urbane e Tarascon Arles: 13 Tetor 1888 552 1606
Kasolle me ēati kashte dhe figura Auvers-sur-Oise: 23 Korrik 1890 651 2116
Kazan mbeturinash Hagė: 4 or 5 Qershor 1883 289 369
Kazan mbeturinash Hagė: c. 10 Qershor 1883 292 370
Kishė me pemė nė lulėzim Nuenen: Prill, 1884 366 476
Kishė Nuenen, me njė figurė Nuenen: c. 24 Janar 1884 355 447
Koėsht me lule Arles: c. 19 Korrik 1888 512 1511
Koka e Gordina de Groot Nuenen: c. 15 Maj 1885 409 784
Kopėshtar afėr njė peme molle me gungė Hagė: c. 13 Korrik 1883 300 380
Kopėshtar me njė karrocė Nuenen: fillim Janari, 1884 351a 440
Kopėsht publik me dy pemė kallami Arles: 13 Tetor 1888 552 1602
Kopėshti Doubigny me njė mace tė zezė Auvers-sur-Oise: 23 Korrik 1890 651 2106
Kujtime tė kopshtit nė Etten Arles: c. 16 Nėntor 1888 W9 1631
Lule nė vazo Nuenen: c. 1 Prill, 1885 398 726
Minatorė nė dėborė gjatė agimit Cuesmes: 20 Gusht 1880 134 Juv. 10
Mol me burra duke shkarkuar thasė me rėrė Arles: c. 14 Gusht 1888 524 1557
Natė me yje Arles: 2 Tetor 1888 553b 1594
Natyrė e vdekur me kafetierė Arles: c. 20 Maj 1888 489 1427
Ngastėr e rrethuar dhe plugues Saint-Rémy: 3 ose 4 Shtator 1889 602 1769
Njė ēift duke ecur mes rreshtave tė pemėve Auvers-sur-Oise: 2 Korrik 1890 646 2042
Njerėz nė studio Hagė: c. 2 Mars 1883 270 327
Njė shteg me mullaga dhe njė ēift duke ecur Arles: c. 21 Tetor 1888 556 1616
Njė vajzė nė pyll Hagė: 9 Shtator 1882 229 183
Oborr me borė Hagė: 21-28 Mars 1883 276 342
Patate nxjerrėsit, katėr figura Hagė: c. 23-28 Qershor 1883 296 373
Pejsazh pylli pas shiut Hagė: 9 Shtator 1882 229 191
Pemė e vogėl dardhe nė lulėzim Arles: c. 13 Prill 1888 477 1395
Perėndim mbi njė hambar Hagė: 14 Gusht 1882 225 177
Pesė persona duke ngrėnė Nuenen: c. 11 Prill 1885 399 735
Plazh dhe varka Hagė: 3 Shtator 1882 228 227
Plazh dhe det Hagė: c. 10-12 Gusht 1882 224 174
Plazh me njerėz duke ecur dhe varka Hagė: 27 Shtator 1882 237 248
Plugues me dy gra Drente: c. 13 Tetor 1883 333 412
Plugues me grua tė pėrkulur dhe shtėpi e vogėl fshati dhe stiva plehu Drente: Nėntor, 1883 339 422
Punėtorė pranė njė pirgu me pleh, dhe njė varkė nė pleh me dy figura Drente: c. 22 Tetor 1883 335 416
Ringjallja e Llazarit Saint-Rémy: 3 Maj 1890 632 1973
Rrugicė dhe ura e Trinquetaille Arles: 13 Tetor 1888 552 1607
Rrugė me njerėz duke ecur, karrocė, Mullaga, Yje, dhe Hėna nė ngjitje Saint-Rémy: c. 17 Qershor 1890 643 1983
Rrugė me shelgje Etten: Tetor, 1881 152 58
Rugė me shelgje / Shtėpi fshati nė njė rrugė me pemė Etten: Tetor, 1881 151 48 dhe 49
Schenkwegu Hagė: mes-Janari, 1882 170 93
Sena urėn de Clichy Paris: verė 1887 471 1324
Shelgje Hagė: c. 1 Gusht 1882 221 165
Shkurre tek Kopshti publik Arles: 2 Tetor 1888 553b 1584
Shteg me pioppi Nuenen: fillim Nėntori, 1885 434 960
Shteg pėr nė plazh Hagė: 29-30 Korrik 1883 307 382
Shtėpia e Vincentit Arles: 1 Maj 1888 480 1413
Shtėpi fshati me arė gruri pėrgjatė njė rruge dhe fushė me lule Arles: 12 Maj 1888 487 1418
Skulpturė dhe natyrė e vdekur me lakra dhe patkonj Etten: Dhjetor, 1881 163 89
Stol i kishės me besimtarė Hagė: c. 1 Tetor 1882 235 226
Tri Frutore Arles: c. 13 Prill 1888 477 1393
Tri persona ulur prane dritares Nuenen: fillim Maji, 1885 405 776
Vajzė e pėrkulur para djepit Hagė: 21-28 Mars 1883 276 338
Vajzė me kapele kashte e ulur mbi grurė Auvers-sur-Oise: 1 Korrik 1890 646 2054
Vajzė pranė sobės, duke bluar kafe Hagė: mes-Janari, 1882 170 91
Varka peshkimi nė plazh Hagė: 26 Korrik 1882 220 159
Varreza Drente: 17 Shtator 1883 325 396
Vend pėr varur rrobat Hagė: 26 Korrik 1882 220 163
Zyra e llotarisė shtetėrore Hagė: c. 1 Tetor 1882 235 223


New York: Pierpont Morgan Library

Titulli

Origjina

Shkronja

JH

Arė gruri nė perėndim Arles: c. 18 Qershor 1888 B7 1474
Arėmbjellės nė perėndim Arles: c. 18 Qershor 1888 B7 1472
Dhoma gjumit e Vincentit Arles: 17 Tetor 1888 B22 1610
Frutore dhe shtėpi me ēati portokalli Arles: c. 21 Prill 1888 B4 1401
Frutore e rrethuar nga mullaga Arles: 9 Prill 1888 B3 1390
Natyrė e vdekur me kafetierė Arles: 6-11 Qershor 1888 B6 1428
Rrugė nė Saintes-Maries Arles: 6-11 Qershor 1888 B6 1463
Urė lėvizėse me njė ēift duke ecur Arles: c. 15 Mars 1888 B2 1370
Varka peshkimi nė plazh Arles: 6-11 Qershor 1888 B6 1461
Varka peshkimi nė plazh, Pejsazh me imazh rruge, dhe njė fermė pėrgjatė rrugės Arles: 6-11 Qershor 1888 B6 1464


Vendodhje tė tjera

Titulli

Origjina

Shkronja

JH

Current Location

Frutore kultivimi nė lulėzim dhe pamje nga Arles Arles: c. 10 Prill 1889 583b 1684 Koleksion privat
Grua duke gėrmuar Hagė: c. 21 Maj 1883 275 337 Koleksion privat, Paris
La Crau me pemė pjeshke nė lulėzim Arles: c. 10 Prill 1889 583b 1682 Koleksion privat
Mbjellės nė perėndim dielli Arles: c. 17 Qershor 1888 501a 1471 New York, Guggenheim Muzeu
Rrugė me shelgje Etten: Tetor, 1881 R1 50 Koleksion privat, Shtetet e Bashkuara
Stol me katėr persona (dhe njė fėmijė) Hagė: c. 12-14 Shtator 1882 R12 198 Koleksion privat, Shtetet e Bashkuara


Vendodhja e panjohur

Titulli

Origjina

Shkronja

JH

Flutur kokė e njė tė vdekuri Saint-Rémy: 22 Maj 1889 592 1701
Marguerite Gachet tek Pianoja Auvers-sur-Oise: 28 Qershor 1890 645 2049
Pemė me lule zvarritėse Saint-Rémy: 22 Maj 1889 592 1694

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)

Visit Art.com

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut