Visit Art.com for Van Gogh paintings

Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön

Resimler

Vincent van Gogh’un resimleri üzerine bir tartışma, bütün Van Gogh sitesi düşünüldüğünde kendimi en zayıf hissettiğim konu oldu. Çünkü, giriş sayfasında da belirttiğim gibi, sanat eleştirmenliği üzerine resmi bir eğitim almadım. Bu bölümde tek yapabileceğim, Vincent’ın yaşamının değişik dönemlerine ve o dönemde ürettiği resimlere öznel bir yaklaşım getirmek ve bir miktar da kişisel izlenim aktarmak olacak.

Aşağıdaki her bölüme, o dönemi temsilen bir küçük resim ekledim. Küçük resim kullanarak (üzerine tıkladığınızda büyük boy halini görebilirsiniz) bir taşla iki kuş vuruldu: hem büyük boy resim kullanarak sayfanın yüklenme süresinin uzaması engellenmiş, hem de ziyaretçiye resmin küçük veya büyük halini görme serbestliği verilmiş oldu.

Daha fazla Van Gogh resmi görmek istiyorsanız, sitemdeki alfabetik resim listesine veya Van Gogh resimlerinin dünya haritasına göz atmanızı öneririm.

Van Gogh’un eserlerini aşağıdaki gibi dokuz kategoriye ayırdım (yinelemek istiyorum, bunlar yalnızca benim kişisel görüşlerimdir ve herhangibir akademik çalışmayı temel almamıştır. Bir kategoriden diğerine keskin bir geçiş yoktur ve kategoriler birbirinin üzerine de geçmiş olabilir; ayrıca da zaman sırası izlemek gibi bir zorunluluk yoktur):


(Türkçe tercüme: Inanc Taskiran)
Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön


Visit Art.com