Visit Art.com for Van Gogh paintings

Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön

Resimler


"…hayattaki amacım; bir gün sona ereceğini umduğum yaşamımın sonuna kadar olabildiğince çok resim ve çizim yapmak, ve o gün geldiğinde sevgiyle ve naif bir pişmanlıkla geriye bakıp, ‘keşke daha fazla yapabilseydim’ diye düşünebilmek."

Vincent van Gogh
Mektup 338
19 Kasım 1883


Aşağıda Vincent van Gogh’un 864 resminin tamamını (Çizimler, Mektup çizimleri ve Suluboyalar sayfalarındaki 1,340 adet görsele ek olarak) İngilizce başlıklarına göre alfabetik olarak sınıflandırılmış halde bulabilirsiniz. Bu sayı, galeride sunduğum Van Gogh resimlerinin 100% üne denk gelmektedir. Bir yandan da, bazı istisnalar dışında (örneğin 2. Dünya Savaşı’nda tahrip edilenler gibi) görsellerin kalitesini arttırabilmek için sürekli çalışıyorum. Şu an itibarı ile sözü edilen görsellerin 95% i renkli, ancak söz veriyorum ki kalan 5% i de renkli olarak sunabilmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Siyah-beyaz ve düşük kalite olanlar da dahil, tüm görseller çok dikkate değer olsa da, hiçbir şey Vincent’ın imgelemindeki ve tuvale yansıttığı renklerle boy ölçüşemez.

Van Gogh resimlerinin isimlendirilmesi konusunda genel kabul görmüş bir yaklaşım yok, aynı resme bir kaynak belli bir isim verirken, başka bir kaynak başka şekilde isimlendirebiliyor ve bu sorun bir dilden başka bir dile çeviri yapılırken işleri iyice karmaşık hale sokuyor. Galeri arşivinde gezinirken lütfen bu konuyu göz ardı etmeyin; örneğin, Van Gogh’un Zouave portreleri ile ilgileniyorsanız, kategorilerden sonlara doğru olanlarda arama yapmalısınız. Ve eğer bu aramayı yaptıysanız, sadece bir tane resim bulacaksınız: “Zouave (Yarım Boy)”. “Ama Van Gogh 6 tane Zouave portresi yaptı” dediğiniz duyar gibiyim. Evet 6 tane yaptı. İkincisinin ismi “Seated Zouave (Oturan Zouave)” ve “S” başlığı altında yer alıyor. Üçüncüsünün ismi “Zouave asteğmeni Milliet’nin portresi” ve Portreler altında yer alıyor. Son üç Zouave temalı eser iki adet çizim ve bir adet suluboyadan oluşuyor ve Çizimler ve Suluboyalar altında “Z” altında görülebilir.

Not: Site ziyaretçilerinin aradıkları konuyu en çabuk şekilde bulabilmeleri için bir de Arama sayfası ekledim.

İsimlendirme konusunda İngilizce temelli sınıflandırmamı maruz görmenizi rica ederim. "A", "An" veya "The" ile başlayan resim başlıklarında bu ekler en sona atılarak resimler listelendi. Ancak, "La", "Le" veya "Les" ile başlayan resimler “L" başlıkları altında listelendi.

Son olarak, Vincent van Gogh’un resimleri üzerine internetteki en iyi galeriyi oluşturmaya çalışsam da, görsellerdeki renklerin orjinallerine yakınlığı konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır, renkler her zaman orjinal eserle tam uyum içinde olmayabilir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi renk ve kalite sayfasında bulabilirsiniz.


Tüm Resimler: Alfabetik Liste

A-C D-F G-I J-L M-O P-R S-U V-Z


Tarih sırasına göre

Konusuna göre


(Türkçe tercüme: Inanc Taskiran)
Resimler Anasayfasına dön (küçük resimli)

Van Gogh Galerisi Anasayfasına dön

Visit Art.com for Van Gogh paintings