Visit Art.com for Van Gogh paintings

Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön

Sık Sorulan Sorular


En pahalı resim? . . . . . . . ?

Van Gogh hakkında şu doğru mu . . . .?

Hangi resim . . . . .?

Van Gogh'un son resmi . . . . ?


Aşağıda bana e-posta ile en sık gelen sorulara ve cevaplarına yer verdim. Her gün çok sayıda ilginç ve zor soruyla karşılaşıyorum (bunların bazıları Online Forum sayfasında görülebilir).


Hiç şüphesiz, en sık sorulan soru:

S1Bir Van Gogh resmine/baskısına sahibim. Orjinalliğini nasıl kanıtlayabilirim?
C1Öncelikle, eğer bu bir sonradan baskı veya poster ise basımı yapan şirket ile irtibata geçmek doğru olacaktır. Ancak şunu söylemeliyim ki, hiçbir Van Gogh reprodüksiyonunun önemli bir maddi değeri yoktur.

Eğer orjinal bir Van Gogh'a sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bence en yakınınızdaki üniversitenin sanat galerisine gidip tavsiye almalısınız. Galerideki küratör veya güzel sanatlar bölümünden bir uzman Van Gogh'unuzun orjinalliğini nasıl resmileştirebileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır. Lütfen bu konuda benden tavsiye istemeyin. Yeni bulunan kayıp bir Van Gogh resmi konusu üzerine bugüne kadar yüzlerce e-posta aldım (ilginç olan da, tüm bu bulunma öykülerinin hemen hemen aynı olmasıydı--"Büyükannemin tavan arasında eski bir resim çerçevesinin altında asıl resmin altında gizli kalmış bir Van Gogh buldum."). Size burada aktardıklarımın dışında yardımcı olamam.

Bu konuda aşağıdaki adrese de yazabilirsiniz:

The Van Gogh Museum
P.O. Box 75366
1070 AJ Amsterdam
The Netherlands

Atılacak doğru adımlar konusunda en doğru oradan alabilirsiniz.


S2Yıldızlı Gece'yi çok seviyorum; acaba bir kopyasını nedereden edinebilirim.
C2Art.com adresinde satın almak için çok geniş bir seçki bulabilirsiniz.

Eğer aradığınızı Art.com'da bulamazsanız, o resmi barındıran müze ile temasa geçmenizi öneririm. Eğer bu müze Amsterdam Van Gogh Müzesi ise, onlarla e-posta aracalığıyla iletişime geçebilir ve reprodüksiyon satın almak konusunda bilgi alabilirsiniz.


S3Ev ödevimi yetiştiremedim! Bana HEMEN Van Gogh'un stili üzerine bilgi gönderin!!!

Veya aşağıdaki gibi gerçek e-postalar:

Konu: (konu yok)

Hi my teacher gave the whole class report to do on a artist it has to be six pages long she does want to know about his personal life on van gogh just his work could u send me some info like 5 pages long of course i'm not gonna playgerise i'm gonna read threw it word it in my way so could you send me info on van gogh like 5 pasge on him not his personal life


How did Van Gogh affect art? and what was his style?
C3Kaç kez böyle sorularla karşılaştım ben de bilmiyorum. Kısa, belirsiz ve en kötüsü, bir teslim tarihi ile birlikte. Her zaman için her tür soruya elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum, ancak eski moda "ev ödevim için yardım edin" tarzı sorular nazik bir biçimde "yakınınızdaki kütüphaneyi deneyin" şeklinde cevaplandırılmakta.


S4Hey! Sitenizde Van Gogh'un eserlerinin 100% ünü kapsadığınızı iddia ediyorsunuz! Ama ben Uçan Tilki resmini göremiyorum! Neden bu resmi de eklemiyorsunuz? Sonuçta siteniz iddia ettiğiniz gibi tam değil.
C4 Hiç şüphe yok ki beni en çok kızdıran soru da bu. Evet, yineliyorum bu site 100% tamdır (binlerce saatlik çalışma bunun en büyük tanığıdır). Yalnızca Van Gogh resimlerinin isimlendirilmesi konusunda değişik kaynaklar arasında genel kabul görmüş bir yaklaşım yoktur. İki "tüm eserler katalogunda" bile isimlendirmeler farklı olabilmektedir. Uçan Tilki aynı zamanda Doldurulmuş Kalong (Kalong Endonezya'da yaşayan bir tür yarasadır) olarak da adlandırılmaktadır. Van Gogh'un pek çok eseri farklı isimlerle adlandırılmıştır. Aradığınız bir resmi bulamazsanız, lütfen bana yazın ve ben de elimden geldiğince sizi doğru adrese yönlendireyim; ancak lütfen sitemin eksik olduğunu düşünmeyin.


S5Doktor Gachet'nin Portresi'nin en son hangi fiyata satıldığını söyelebilir misiniz?
C5Doktor Gachet'nin Portresi, 15 Mayıs 1990'da New York'taki Christie's'deki bir müzayedede üç dakika içinde 82.5 milyon dolara satıldı. Satın alan kişinin Japonya'nın ikinci büyük kağıt üreticisi Ryoei Saito olduğu anlaşıldı. The Art Newspaper'ın yakınlarda yazdığına göre, Saito'nun 1996'daki ölümünden sonra, tablo Japon olmayan bir başka koleksiyoncuya satıldı.

Not düşmek isterim ki, Van Gogh'un resimlerinin parasal değerleri konusunda ne bilgiye sahibim, ne de --dürüstçe söylemek gerekirse-- bu konuda bir merakım var. Beni asıl ilgilendiren resimlerin özüne ilişkin olabildiğince bilgi toplamak; resimlerin dolar karşılığı değerleri ile ilgili değilim. Bunları belirttikten sonra, aşağıya bazı Van Gogh resimlerinin meşhur müzayede satış fiyatlarını ekledim (biraz da isteksizce olarak, çünkü bu para konusunun, resimlerin sanatsal değerlerinin önüne geçtiğini düşünüyorum):

İsim F JH Müzayede Tarihi Satış Fiyatı ($)
Natürmort: Onbeş Ayçiçekli Vazo 457 1666 30 Mart 1987 39.5 milyon
İrisler 608 1691 11 Kasım 1987 53.9 milyon
Doctor Gachet'nin Portresi 753 2007 15 Mayıs 1990 82.5 milyon
Otoportre (Sakalsız) 525 1665 19 Kasım 1998 71.5 milyon


S6Yukarıdaki tabloda "F" ve "JH" diye kolon başlıkları var. Bunları sitenizdeki tüm resimlerde gördüm. "F" ve "JH" ne anlama geliyor?
C6"F" ve "JH" kısaltmaları, Van Gogh'un eserlerine ait iki temel katalogdaki numaralara işaret etmektedir. İlk kez 1928'de, Jacob Baart de la Faille (F) Van Gogh'un tüm eserlerini bir katalog altında topladı (bir sanatçının tüm eserlerinin toplandığı kataloglara "catalogue raisonné" denir). Bu katalog daha sonra 1970 yılında Van Gogh Müzesi tarafından güncellendi. 1980lerde Van Gogh uzmanı Dr. Jan Hulsker (JH) tarafından bir ikinci Van Gogh "catalogue raisonné" si oluşturuldu. Hulsker kataloğu 1996'da güncellendi. De la Faille numaralandırma sistemi önce resimleri, ardından çizimleri ve daha sonra da suluboyaları sıralar; diğer yandan Hulsker, türlerine bakmaksızın, tüm eserleri yapılış tarihlerine göre sıralar.


S6aF ve JH başlıklarını anladım, ancak bazı F'lerden sonra "v" veya "r" var. Bunlar ne anlama geliyor?
C6aVan Gogh sıklıkla kağıdın veya bezin iki yüzünü de resim yapmak için kullanmıştır. Bu durumlarda De la Faille kataloğu iki resme de aynı numarayı verir, ancak resimlerden birine "r" ("recto", ön yüz anlamında) diğerine de "v" ("verso", arka yüz anlamında) ekler. Jan Hulsker böyle bir ayrıma gitmeksizin, her resme ayrı bir numara vermiştir.


S7"Kulak kesme" olayının öyküsü nedir?
C7 2 Aralık 1888 akşamı Paul Gauguin ve Van Gogh, Gauguin'in Van Gogh'un bıçakla üzerine yürüdüğünü iddia ettiği bir kavga ettiler. Uzun zaman boyunca bu öykünün kabul görmesine karşın, günümüzde olayın bu şekilde gelişmediğine inanılıyor--muhtemelen Guguin'in daha sempatik gözükmek için uydurduğu bir öykü olabilir. O gecenin ilerleyen saatlerinde Van Gogh, Arles'da yaşadığı "Sarı Ev"e döndü ve kulağını kesti.

Sağ elindeki usturayla, sol kulağını boydan boya, arka kepçe ksımından başlayarak öne doğru, tüm alt kulak kopacak şekilde kesti. Bu durum sol kulağın üst kısmının oldukça kötü bir görünümle kafasına yapışık bir et parçası gibi gözükmesine yol açtı.

Daha sonra Van Gogh kopan kulak parçasını bir kumaşa sararak, sık gittiği bir genelevdeki bir fahişeye "hediye" olarak sundu. Bunun üzerine polis çağırıldı ve Van Gogh hastaneye kaldırıldı. Kesik parça bir alkol kavanozuna kanıt olarak kullanılabilmesi için kondu. Birkaç ay sonra atıldı.

(kaynak: Van Gogh: His Life and Art, David Sweetman)

Not: Kulak olayı üzerine bir son söz. Arada sırada şu soruyu alıyorum: "Eğer Van Gogh sol kulağını kestiyse, o zaman neden kulağının sargılı olduğu iki otoportrede kesik olan sağ kulağı?" Güzel bir soru ve genelde küçük bir bilmece ile cevap veriyorum: cevap aynadaki görüntünüz kadar basit aslında . . . . .


S8Vincent'ın hayattayken yalnızca tek bir resmini satabildiğini duydum. Hangisi?
C8 Kırmızı Üzüm Bağı'nın (şu anda Moskova'da Puşkin Müzesi'nde), Vincent van Gogh'un satabildiği tek resmi olduğu öyküsü oldukça popülerdir. De la Faille catalogue raisonné'si (1970, sayfa 221), Kırmızı Üzüm Bağı'nın Anna Boch tarafından 350-400 frank karşılığında satın alındığını yazar.

Ancak, Vincent'ın hayattayken birden fazla birden fazla resim satmış olduğuna dair kanıtlar vardır ve bu konu Forum bölümünde tartışılmaktadır.


S9Vincent'ta "yanlış giden şey" neydi? Hem fiziksel hem de zihinsel olarak?
C9 Bu oldukça zor bir soru ve bugüne kadar da tam anlamıyla cevaplanabilmiş değil. Vincent'ın yaşamı boyunca çeşitli fiziksel rahatsızlıkları oldu (kısmen çektiği yoksulluğa ve yetersiz beslenmesine bağlı olarak). Aynı zamanda Vincent, 19. yüzyılın sonlarında çok popüler olan narkotik ve tehlikeli "apsent" içkisinin bağımlısıydı. Van Gogh'un fiziksel problemlerinin kaynakları arasında frengi, akufen, kurşun zehirlenmesi, Meniere sendromu ve --en çok kabul göreni--bir epilepsi türü sayılagelmiştir. Diğer taraftan, Vincent'ın "çürük gen" kurbanı olduğu konusunda da tartışmalar vardır. Gerçekten de Vincent'ın ailesi pek de sağlıklı değildi --iki erkek kardeşi de erken yaşta öldü ve kızkardeşi Wilhelmina yaşamının büyük bölümünü bir akıl hastanesinde geçirdi.

Van Gogh'un hastalığının nedeni Forum bölümünde detaylı tartışmaya açık. Hastalığının sebepleri üzerine gelişmiş teorilerin güzel bir özeti de Wikipedia'da okunabilir.


S10Theo'nun Vincent'tan altı ay sonra öldüğünü biliyorum. Tam olarak neden öldü?
C10 Vincent'ın 1890'daki ölümünün ardından Theo ağır bir böbrek enfeksiyonu geçirdi. Güncel kanıtlar Theo'nun frengi geçirmiş olabileceğini gösteriyor. Hastalandıktan kısa süre sonra bir sanatoryuma yattı. Camille Pissarro oğlu Lucien'a şöyle yazmıştı: "Görünen o ki, Theo van Gogh aklını yitirmesinin ötesinde gerçekten hasta; üremisi var. Bir haftadır çişini yapamıyor . . . .".

1891 başlarında Theo fiziksel bir çöküntü yaşadı. Kalbi zayıftı ve daha sonra da kendisini komaya sokan bir kalp krizi geçirip, takip eden birkaç gün içerisinde öldü.


S11"Van Gogh" ismi nasıl telaffuz edilir?
C11 Telaffuzu kelimelere dökmek zor. "Van" bir nebze "Fen" gibi, V yarı V ve yarı F şeklinde. "a" kısa "e" gibi değil, Kuzey Amerikalılar'ın telaffuz ettiğinden daha yumuşak.

Gogh--daha zor. İlk G gırtlaktan gelen bir H gibi, "o" aynı, ve sonraki GH gırtlaktan gelen bir CH benzeri, Johann Sebastian Bach'ta olduğu gibi.

Not: Site ziyaretçilerinden biri, son derece detaylı bir "Van Gogh" telaffuzu açıklaması yollamak nezaketini gösterdi.

Belki daha da yararlısı, iki ziyaretçi Van Gogh isminin telaffuzuna ilişkin iki ses dosyası gönderdiler:


S12Buğday Tarlası ve Kargalar resminin Van Gogh'un son eseri olduğu duydum. Bu doğru mu?
C12 Buğday Tarlası ve Kargalar'ın Van Gogh'un son resmi olduğu çok popüler bir yanılgıdır; belki de bu, büyük oranda resmin bıraktığı etkiden dolayıdır. Ancak, Van Gogh'un Auvers-sur-Oise'daki son haftalrı yakından incelendiğinde durum farklıdır. Dr. Jan Hulsker 1996 tarihli The New Complete Van Gogh: Paintings, Drawings, Sketches adlı katalogunda şöyle der:

Van Gogh'u romantikleştirme eğilimiyle, bu dramatik resim [Buğday Tarlası ve Kargalar] sıklıkla ressamın son eseri olarak kabul edilmiştir. Resmin Auvers döneminin son haftalarında yapılmış olduğu belirgindir, çünkü resimde tamamen olgunlaşmış ekinler görülmektedir. Auvers döneminin başlarına ait resimlerde buğday ekinleri henüz yeşildir. Yine de, mektuplarında uğursuz kargaların olduğu bir resimden hiç bahsedilmemesi, bu resmin kesin tarihi hakkında sadece tahminde bulunabilmemize yol açar. Şu kadarını biliyoruz ki, bu resim Vincent'ın kendisini vurmasından dört gün önce 23 Temmuz'da yazdığı mektupta (Mektup 651) belirttiği iki yeni çalışmasından birisi değildir. Gerçekten de son resimleri olma ihtimali daha yüksek olan bu iki çalışması Daubigny'nin Bahçesi (2105) ve Saman Çatılı Kulübeler (2116)'dir.
s. 478


S13Van Gogh'un çığlık atan adam resmi (sağda) hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.
C13 "Çığlık" adlı bu ünlü resmi Van Gogh değil, Norveçli ressam Edvard Munch yapmıştır. Munch ve diğer pek çok ressam ve eserleri üzerine daha fazla bilgi için The Artchive'ı ziyaret etmenizi öneririm.


S14Yıldızlı Gece temalı bir yatak örtüsü arıyorum . . . Ayçiçekleri temalı banyo perdesi . . . İrislerli çaydanlık örtüsü . . . vs., vs., vs. Nerede bulabileceğimi söyler misiniz?
C14 Art.com'dan reprodüksiyon satın alabilirsiniz, fakat diğer Van Gogh temalı hediyelik eşyalar üzerine bir bilgim yok.


S15Don Mclean'in "Vincent" ("Starry, Starry Night" olarak da bilinen) şarkısını seviyorum ve şarkı sözlerini merak ediyorum. Örneğin "the silver thorn of bloody rose" ne anlama geliyor? Mclean'in şarkısını ve içerdiği sembolizmi açıklayabilir misiniz?
C15 Müzik ve resim aynı öze sahip çok benzer kavramlardır ve çoğu zaman birbirlerinden ayrı düşünülemezler. Mclean, sözlerini ilk olarak kahverengi bir kağıt alışveriş torbasına yazdığı "Vincent" şarkısıyla "sözlerle resim yapmaya çalıştığını" söylemiştir. Şarkının sözlerinin derin bir yorumu için http://www.don-mclean.com sitesine bakmanızı öneririm. Sitede Don Mclean üzerine çok fazla bilgi bulabilirsiniz, ayrıca "Vincent" şarkısının sözleri ile ilgilenenler de "online fan forum" bölümüne bir göz atabilirler. "Questions and Answers" bölümüne giderseniz, ikinci sayfada "Vincent" şarkısının sözlerine ayrılmış ayrı bir kategori olduğunu göreceksiniz.

Bu şarkının sözleri üzerine düşüncelerini paylaşanlar Van Gogh Galerisinin uzun zamandır bir dostu olan Gwendol ve Ray.(Türkçe tercüme: Inanc Taskiran)
Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön


Visit Art.com