Visit Art.com for Van Gogh paintings

Vincent van Gogh Galerisi anasayfasına dön

Mektuplar

874 mektupluk arşiv

Vincent van Gogh'un mektupları üzerine dünyanın en önde gelen uzmanlarından olan Dr. Jan Hulsker, bir keresinde bu konuda şöyle yazmıştı:


"[Mektupları], Van Gogh'un yaşamı ve iç dünyası hakkında, başka hiçbir sanatçıda olmadığı kadar fikir sahibi olmamıza olanak sağlıyor. Mektuplar eşi görülmemiş bir biçimde resimleri üzerine kendi yorumlarıyla ışık tutuyor."

Mektuplar bölümünün tamamlanması Vincent van Gogh Galerisi için çok önemli bir kilometre taşı oldu. Dört yıllık bir çalışma sonucunda, Van Gogh’un 874 mektubunun 100% ünü (toplamda 850,000 kelime) paylaşmaktan gurur duyuyorum. Mektupların büyük çoğunluğu Vincent’tan dostlarına ve ailesine (çoğunlukla kardeşi Theo’ya) yazılmış olmakla birlikte, Van Gogh’un yaşamının ve sanatının zengin dokusuna ışık tutacak nitelikte başka mektuplar da vardır (Theo’dan Vincent’a, Joesph Roulin’den kızkardeş Wilhelmina’ya).

Dünyada ilk kez Vincent van Gogh’un bütün mektupları internette bu denli kolay ve özgürce erişilebilir ve de taranabilir bir yapıda sunuldu. Pek çok kimse, Van Gogh’un mektuplarının da resimleri ve çizimleri kadar önemli birer sanat eseri olduğunu düşünür. Gerçekten de bu sayfalar, sıradışı bir yaşamın bir anlamda tarihi kaydını içermektedir.

Son olarak, bu bölümün hazırlanmasındaki olağanüstü emeğine hala hayran kaldığım Bob Harrison’a içten şükranlarımı sunmak isterim. Van Gogh’un bütün mektuplarının sitede yayınlanabilmesi, Bob’un bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve desteği sayesinde mümkün oldu.

Vincent'tan Theo'ya | Theo'dan Vincent'a
Vincent'tan Wil'e | Diğer mektuplar

Bütün liste


Not:   Vincent van Gogh’un bu sitedeki tüm mektupları Adobe Acrobat formatındadır. Eğer bu yazılım bilgisayarınızda kurulu değilse, önce Acrobat eklentisini aşağıdaki adresten internet tarayıcınıza eklemeniz gerekecektir:

http://get.adobe.com/reader/(Türkçe tercüme: Inanc Taskiran)
Vincent van Gogh Galerisi Anasayfasına dön


Visit Art.com