Bestselery

Powrót do strony głównej Galerii Van Gogh’a

Obrazy

Taras kawiarni na Placu Forum w Arles nocą

olej na płótnie
81.0 x 65.5 cm.
Arles: wrzesień 1888
F 467, JH 1580

Otterlo: Kröller-Müller Museum

Taras Kawiarni Van Gogh’a stał się jednym z jego najbardziej znaczących dzieł. To również bez wątpienia, jedno z najsłynniejszych płócien, w krótkiej ale jakże płodnej karierze malarskiej Van Gogh’a.

To dzieło jest pierwszym w trylogii obrazów, która ukazuje rozgwieżdżone niebo. Gwiaździsta Noc Ponad Rhone’m została ukończona w ciągu miesiąca, a podążyła za nią Gwiaździsta Noc, namalowana nast ępnego roku w Saint-Remy. Interesującym towarzyszem dla tych trzech może być znaleziony w Portrecie Eugene’a Bocha (namalowany w tym samym miesiącu, jak Taras Kawiarni i Gwiaździsta Noc Ponad Rhone). Proszę zwrócić uwagę na gwiezdny motyw w tle dzieła.

Vincent był entuzjastycznie nastawiony do swego obrazu Taras Kawiarni. Tak pisał do siostry Wili:

„W rzeczy samej zaprzštnięty jestem w tych dniach przez trud zwišzany z nowym obrazem, reprezentujšcym kawiarnię nocš z zewnštrz. Na tarasie znajdują się malutkie postaci ludzi cos pijących. Ogromna żółta latarnia rzuca swe światło na taras, dom i chodnik, powoduje nawet pewną jasność na chodniku ulicy, który nabiera różowawo-fioletowego odcienia. Spadzistodache fasady budynków na ulicy, rozpostarte pod niebieskim niebem błyskającym gwiazdami, są ciemnoniebieskie, czy nawet fioletowe i jest tu także zielone drzewo. Oto masywem nocy przesiąknięty obraz bez jakiejkolwiek czerni, namalowany jedynie przy użyciu pięknego niebieskiego koloru, z fioletem i zielenią, a w tym sąsiedztwie oświetlony skwer nabiera odcienia bladej siarki i zielonkawo-cytrynowo-żółty kolor. To w cudowny sposób zachęca mnie do namalowania tej nocy bezzwłocznie, tu na miejscu. Kiedyś zwykłem byłem malować obraz za dnia, po wykonaniu uprzednio ogólnego szkicu. Ale teraz znajduję satysfakcję w malowaniu rzeczy natychmiast.”
(W7: 9 : 16 wrzesień 1888)

Vincent pisze dalej siostrze Wil, że podobno asumpt do namalowania podobnej kawiarni znalazł w książce "Bel Mai" autorstwa Guy de Maupassanta- „...nocne paryskie niebo rozświetlone gwiazdami z jasno oświetlonym kawiarniami Bulwaru. Jest to w przybliżeniu ten sam temat, jaki właśnie namalowałem.”.2

Dzieła Van Gogh’a są przeważnie inspirowane odniesieniami literackimi. Albo przez innych artystów (zobacz jego prace inspirowane przez Jean-Francois Milleta). Taras Kawiarni ma podobny styl kompozycyjny, jak Aleja Clichy Wieczorem autorstwa Auquentina. Niezależnie od tego, czy Van Gogh był w istocie zainspirowany przez dzieło Auquetina, czy też nie- to cała kompozycja Tarasu Kawiarni jest unikalna- wśród wszystkich kompozycji Van Gogh’a. Proszę zwrócić uwagę, że linie kompozycyjne bezpośrednio dążą do centrum dzieła, gdzie znajdują się koń i wóz. Wszystko zdaje się być ściągane do środka, jak w zawirowaniu wody uciekającej z wanny. Jednakże cała ogólna wymowa obrazu tchnie spokojem i brakiem jakiegokolwiek zaburzenia, czy niepokoju. Cały plan jest ciemny ale bez najmniejszego śladu czerni.

Ponad sto lat temu, po namalowaniu Tarasu Kawiarni, prawdziwa kawiarnia jest wciąż na swym miejscu- serwując napoje swym spragnionym bywalcom. Obecnie to miejsce nazywa się Kawiarnia Van Gogh’a, bardzo trafnie zresztą. Kawiarnia została odnowiona i doprowadzona do takiego wyglądu, jak przed z górą stu laty- w czasach Vincenta. Ma taki sam podświetlony żółty płócienny baldachim. Wszystko inne również pozostawiono bez zmian. Zatrzymałem się w Kawiarni w 1995 roku przy lampce koniaku (nie znajdziesz już tam więcej absyntu w menu) i rozmyślałem o Vincencie, będąc tak blisko z nim duchem, z tym, który pracował z pasją, natchnieniem ale i ogromnym zadowoleniem- pod gwiazdami.


1- istota „trylogii’ obrazów z gwiazdami, jako tematem przewodnim, w rzeczywistości została ukuta post factum, przez krytyków sztuki. Sam Vincent takiej ‘trylogii’ nigdy nie przewidywał.
2- odnośnik dotyczący Maupassanta, w istocie dotyczy powieści tegoż pod tytułem „Yvette”.

Zmiany własności dzieł

Właściciel

Lokalizacja

Okres nabycia dzieła

Albert Aurier

Chateauroux, Francja

1890-92

Heirs of A. Aurier

 

brak danych

Muzeum Kroller-Muller

Otterlo

przed 1917


Wystawy

Rok

Miasta

1927

Bazylea

1928

Dusseldorf

1928

Karlsrue

1929

Berlin

1929

Hamburg

1930

Amsterdam

1935-36

Nowy Jork

1945

Haga

1946-47

Liege

1947

Paryż

1947

Genewa

1947

Bazylea

1947-48

Londyn

1949-50

Chicago

1949-50

Nowy Jork

1952

Mediolan

1953

Haga

1953

Otterlo

1953

Amsterdam

1953-54

St. Louis

1956

Eindhoven

1956

Monachium

1957

Essen

1958

Wiedeń

1958

Tokio

1958

Kioto

1959

Aix-en-Provence

1960-61

Montreal

Niniejsza strona dostępna jest również w następujących językach: włoski, rosyjski i polski.


Tłumaczenie dzięki uprzejmości Witolda Banasika.
Powrót do strony głównej Galerii Van Gogh’a