Bestselery

Powrót do strony głównej Galerii Van Gogh’a

Często zadawane pytania


Jaka jest najwyższa cena . . . . . . . ?

Czy to prawda, że Van Gogh . . . .?

Który z obrazów jest jedynym, który . . . . .?

Ostatni obraz Van Gogha..? Czy to był . . . . ?


Poniżej zostały wyszczególnione te pytania, które otrzymuję najczęściej pocztą elektroniczną. Codziennie otrzymuję wiele bardzo interesujących i często trudnych pytań ( niektóre z nich pojawiają się obecnie na stronie Forum na Sieci).


Bez względnie najczęściej zadawanym pytaniem jest:

Q1Wierzę, iż posiadam prawdziwą reprodukcję /plakat dzieła Van Gogha. Jak mam sprawdzić jego autentyczność?
A1Przede wszystkim, należy zwrócić się o potwierdzenie do firmy, która drukuje te plakaty, reprodukcje. Jedna uwaga. Żaden, nawet najlepszej jakość reprint czy plakat dzieła Van Gogha nie posiada znaczącej wartości artystycznej, ani finansowej.

Jeśli jednak sądzisz, iż posiadasz autentyczne dzieło Van Gogha, najlepiej zacząć uwiarygodnianie tego faktu od miejscowej galerii sztuki lub uniwersytetu. Kustosz galerii lub osoba odpowiedzialna za nadzór nad fakultetem sztuk pięknych na uniwersytecie poinformuje cię, jakie kroki należy podjąć w celu upewnienia się o autentyczności dzieła. Proszę nie zwracać się w tej sprawie do mnie. Otrzymałem dosłownie setki pytań o uwiarygodnienie znalezionego rzekomego Van Gogha. (Dziwna sprawa, że większość tych historii zaczyna się podobnie: „Znalazłem obraz Van Gogha za innym obrazem w tej samie ramie, ukryty na strychu u mojej babci.’) Niestety nie mogę powiedzieć wam nic ponad to co możecie przeczytać w tym miejscu.

Możecie zwrócić się również do:

The Van Gogh Museum
P.O. Box 75366
1070 AJ Amsterdam
The Netherlands

W celu otrzymania informacji co zrobić w takiej sytuacji.


Q2Uwielbiam „Gwiaździstą Noc” i chciałbym dowiedzieć się, gdzie mogę zakupić reprodukcję tego obrazu.
A2Masz znakomitą okazje do zakupu świetnych reprodukcji dzieł Vincenta za pośrednictwem strony WWW firmy Art.com.

Jeśli jest to Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, to możesz wysłać im pytanie pocztą elektroniczną z prośbą o możliwość złożenia zamówienia żądanej pozycji.


Q3Moje zadanie domowe jest spóźnione. Proszę prześlij mi informacje o stylu Van Gogha jak najszybciej!!!

Albo coś takiego, jak ten ostatni e-mail:

Temat; brak tematu

Treść; „Cześć. Mój nauczyciel kazał nam zrobić wypracowanie na temat życia i twórczość van gogha na 6 stron, no jakbyś mógł przysłać mi jakieś 5 stron wiadomości o van goghu, tak żebym mógł zrobić z tego swoje własne wypracowanie, nie chce robić plagiatu więc prześlij mi 5 stron o van goghu a nie o jego osobistym życiu.”

A3Już sam nie wiem ile razy otrzymałem tego typu prośby. Zwięzłe, dziwaczne, a co gorsza z wyznaczonym ostatecznym terminem odpowiedzi,. Ogólnie rzecz biorąc zawsze staram się odpowiadać uprzejmie na każde pytanie tego rodzaju ale jednocześnie podkreślam stanowczo: „Proszę spróbować znaleźć odpowiedź w swojej miejscowej bibliotece.”


Q4Cześć. Twierdzisz, że twoja galeria jest kompletna. Ale ja nie mogę znaleźć obrazu pod tytułem: „Latający kot”. Może byś zamieścił to dzieło! Twoja strona jest niekompletna!!!
A4 Muszę przyznać, że tego rodzaju sugestie wprawiają mnie w prawdziwa furię. Twierdzę z naciskiem, iż moja galeria jest z pewnością pełna, kompleksowa i kompletna. (Tysiące godzin spędzonych przy pracy nad nią może o tym zaświadczyć). Problem polega na tym, iż często występują pewne nieścisłości w nazewnictwie dzieł Van Gogha. Nawet dwa najbardziej kompleksowe i uznane katalogi dzieł Vincenta różnią się między sobą nazewnictwem. Latający lis jest często nazywany Wypchanym Katalongiem (Katalong jest rodzajem Indonezyjskiego nietoperza).Tak więc, wiele prac Van Gogha występuje pod różnymi tytułami. Jeśli nie możesz znaleźć dzieła, którego szukasz, to po prostu poślij mi e-maila, a ja wskażę ci właściwe źródło informacji o żądanej pozycji. Zatem nie ma powodu, abyś utrzymywał, że moja galeria jest niekompletna.


Q5Czy możesz wskazać mi, który z portretów Doktora Gacheta został sprzedany na aukcji?
A5Portret Doktora Gacheta został sprzedany w ciągu trzech minut na aukcji w Domu Aukcyjnym ‘Christie’ 15 maja 1990 roku za rekordową kwotę 82.5 miliona dolarów. Ryioe Saito, jako drugi największy producent papieru w Japonii. The Art. Newspaper ostatnio donosił, iż po śmierci Saito w 1996 roku obraz został odprzedany do innego prywatnego kolekcjonera w Japonii.

Dla ścisłości, muszę dodać iż nie mam dosłownie żadnej informacji (i szczerze nie bardzo mnie to obchodzi) o szukaniu pieniężnej wartości dzieł Van Gogha. Owszem, interesuję się pochodzeniem czy miejscem „składowania” poszczególnych prac Vincenta, ale wartość dolarowa dzieł nie leży w sferze mojego zainteresowania. (Zbyt dużo ostatnio przywiązuje się wagi do wartości pieniężnej dziel a za mało do wartości artystycznej tychże) Musze jednak przyznać, iż niechętne zamieszczam poniżej tabelkę z najbardziej znanymi „osiągnięciami” finansowymi prac Vincenta na aukcjach.

Nazwa F JH Data Aukcji Cena aukcyjna w dolarach
Waza z Piętnastoma Słonecznikami 457 1666 30 marzec 1987 39,5 miliona
Irysy 608 1691 11 listopad 1987 53,9 miliona
Portret Doktora Gacheta 753 2007 15 maj 1990 82,5 miliona
Autoportret (bez brody) 525 1665 19 listopad 1998 71,5 miliona


Q6Proszę zwrócić uwagę, że w tabeli powyżej mamy dwa rodzaje numeracji.( F i JH). Widzę ja w całej galerii. Co one dokładnie oznaczają?
A6F i JH numeracje odnoszą się do szczególnych katalogów powiązanych z dziełami Van Gogha. W 1928 roku Jakub Baart de la Faille zakończył pracę nad pierwszym kompletnym katalogiem dzieł Van Gogha (katalog kompletnych dziel artysty jest zwany ‘catalogue raisonee”, czyli kompleksowym katologiem dzieł wszystkich artysty). Katalog ten został odświeżony w 1970 roku przez Muzeum Van Gogha. Inny catalogue raisonee został dokończony przez naukowca z Muzeum Van Gogha Jana Hulskera w 1980 roku. Tenże Katalog Hulskera został odświeżony w 1986 roku. Katalog de la Faille'a prezentuje najpierw obrazy, po nich rysunki i akwarele, podczas gdy Katalog Hulskera łączy wszystkie prace razem, niezależnie od z jakiego materiału zostały wykonane i przedstawia je chronologicznie.


Q6aW porządku ale niektóre z numerów w katalogu Hulskera maja „v” lub „r” obok numeru. Co one oznaczają?
A6aOd czasu do czasu Vincent używał obu stron płótna lub papieru do wykonania dzieła. Jest to odzwierciedlone w mianownictwie la Faille’a , gdzie „r” znaczy recto, po łacinie- front (przód), podczas gdy „v”- verso (z tyłu). Hulsker nadaje raczej obu stronom działa oddzielne numery.


Q7Jaka jest cała prawda o incydencie z uchem?
A7 A7 23 grudnia 1888 roku Vincent i Gauguin bardzo się pokłócili, podczas sprzeczki Vincent zaatakował Gauguina nożem. Później wieczorem tego dnia Vincent powrócił do Żółtego Domu, w którym żył i pracował i okaleczył sobie ucho.

Trzymając ostrze brzytwy w swej lewej ręce ściął kawałek lewej małżowiny usznej na ukos z góry na dół w kierunku do policzka. Pozbył się w ten sposób całego dolnej części małżowiny usznej. Górna część lewej małżowiny wciąż sterczała jako dziwaczy, smętny i krwawy płat ciała.

Później Vincent zawinął odcięty fragment ucha w kawałek tkaniny i udał się do pobliskiego domu publicznego, gdzie zaprezentował swe zawiniątko znajomej prostytutce. Został wezwana policja. W konsekwencji tychże wypadków Vincent został hospitalizowany. Odcięty płat ucha został umieszczony w alkoholu, jako dowód sądowy. Kilka miesięcy później tenże ‘dowód’ został wyrzucony.

(źródło: „Van Gogh: His Life and Art." Davida Sweetmana.)

Uwaga: Ostatnią uwagą na temat wypadku z uchem Vincenta jest potwierdzenie, iż uszkodził on sobie swe lewe ucho. Jest to pewne. Na częste pytania, dlaczego więc na swych autoportretach z odciętym uchem , uchem uszkodzonym jest prawe, a nie lewe- odpowiedź jest prosta. Do malowania używał swego lustrzanego odbicia.


Q8Słyszałem, iż Vincent sprzedał tylko jedno dzieło w swym życiu. Które?
A8 Powszechnie znaną historia jest ta, iż Vincent sprzedał Czerwona Winnicę (obecnie znajdującą się w Muzeum Puszkina w Moskwie). Katalog la Faille’a (1970, strona 221) utrzymuje, iż obraz ten został zakupiony przez Panią Annę Boch za 350-400 franków.

Jednakże, istnieją pewne dowody na to, iż Vincent sprzedał w swym życiu więcej niż jedną swą pracę. Jest to omawiane na Forum Na Sieci.


Q9Co dokładnie było Van Goghowi? Czy był chory fizycznie, czy psychicznie?
A9 Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Vincent był obciążony pewną psychiczną nadwrażliwością (w dzieciństwie bywał niedożywiony i często żył w biedzie). Vincent był również uzależniony od absyntu. Groźnego narkotycznego napoju alkoholowego, bardzo popularnego w końcu XIX wieku na południu Francji. Spekulacje na temat Vincenta kłopotów zdrowotnych kręcą się wokół syfilisu, Syndromu Menniera, a ostatnio najczęściej mówi się o epilepsji. Mówi się też często o tym, iż rzekomo Vincent był ofiarą tzw. „złych genów”. Rodzina Vincenta nie była mocnej konstytucji. Obaj bracia Vincenta zmarli młodo, a jego siostra Wilhelmina zmarła co prawda w podeszłym wieku ale po wielu latach choroby psychicznej w szpitalu dla obłąkanych.

Sprawa chorób artysty jest szeroko dyskutowana na Forum na Sieci.


Q10Wiem, że Theo zmarł sześć miesięcy po śmierci Vincenta. Na co dokładnie zmarł?
A10 Po śmierci Vincenta w 1890 roku Theo cierpiał na szereg infekcji nerek. Najnowsze badania naukowe wskazuje, iż Theo cierpiał na syfilis. Przebywał w sanatorium. Krótko potem Kamil Pisarro tak pisał do swego syna Luciena: „Wydaje się, że Theo był chory na nerki, zanim został szalony. Miał uremię. Po tygodniu nie mógł oddawać moczu.”

Do początku 1891 roku Theo przeszedł kompletne załamanie zdrowotne. Miał słabe serce, w dodatku przeszedł zawał mózgu, który ostatecznie sparaliżował go. Zapadł w śpiączkę i zmarł kilka dni później.


Q11Jak wymawiasz nazwisko Van Gogh?
A11 Wymowa jest trudna. Być może kiedyś dodam zdobycz w postaci dźwiękowego zapisu nazwiska Van Gogh. Dodam nieskromnie , że stałem się specjalista w tej dziedzinie. Van brzmi coś jak „FEN’, z głoską „V” brzmiącą pośrednio między „V” i „F”. „A” jest bliższe „e” ale bardziej miękko wymawiane niż to czynią Amerykanie.

Słowo „Gogh” jest trudne. „G” brzmi jak gardłowe „H”, „o” pozostaje mniej więcej bez zmian, choć jest nieco łagodniejsze od „o” w słowie „go”. I wreszcie końcowe „GH” brzmi jak gardłowe „CH" w słowie „Bach”.

(Proszę zwrócić uwagę, iż pewien zwiedzający Galerię przedstawił swe dokładne i adekwatne wyjaśnienie wymowy słowa Van Gogh.)


Q12Czy to prawda, że obraz „Pole Pszenicy z Krukami” jest ostatnim dziełem wykonanym przez Van Gogha?
A12 Jest to obiegowe fałszywe mniemanie. Być może z powodu poważnej i przygnębiającej wymowy dzieła. Jednak bliższe badania ostatnich tygodni Vincenta w Auvers-sur-Oise sugerują, iż sprawy miały się z goła odmiennie. DR Jan Hulsker w swym katalogu z 1996 roku pt.: Nowe Kompletne zestawienie obrazów, akwarel i rysunków Van Gogha stwierdza, iż:

„Z powodu uromantycznienia Van Gogha to dramatyczne płótno jest uważane za jego ostatnią pracę. Obraz ten musiał pochodzić z ostatnich kilku tygodni pobytu malarza w Auvier-ssur-Oise z powodu doskonale dojrzałych kłosów zboża uwidocznionych na płótnie. Zboże było ciągle zielone na obrazach z tego okresu. Jednakże, ponieważ zboże ze złowróżbnymi krukami ponad nim nie było wspominane w listach Vincenta z tego okresu, to możemy jedynie spekulować na temat dokładnej daty ich powstania. Wiemy, że nie był to jeden z dwóch obrazów, o których wspomina artysta w swym ostatnim liście do Theo z 23 lipca 1890 roku, a więc na trzy dni przed tym, jak strzelił do siebie. List 651. To były Ogród Daubigny (2105) i Chaty ze Słomianymi Strzechami (2116). Oba wydają się być późniejsze od Pola Pszenicy z Krukami.
p. 478


Q13Chciałbym dowiedzieć się coś więcej na temat obrazu z krzyczącym człowiekiem (pokazanym na prawo).
A13 To nie Vincent namalował ten słynny obraz (zatytułowany „Krzyk’) ale raczej norweski malarz Edward Munch. Aby uzyskać więcej informacji na temat innych malarzy i ich dzieł, proszę skierować się do działu The Artchive.


Q14Poszukuję narzuty na kołdrę z wzorem „Gwiaździstej Nocy”., „Zasłonę ze „Słonecznikami” ....Przykrywkę na dzbanek do herbaty z „Irysami”...etc...etc Proszę mi powiedzieć, gdzie mogę je znaleźć.
A14 wszystkie te przedmioty można z łatwością zamówić w Art.com.


Q15Uwielbiam piosenkę Don Mc Leana „Vincent” (znaną także jako „Gwiaździsta Noc”) i ciekaw jestem jakie są jej słowa. Co oznacza „the silver thorn of bloody rose”, na przykład. Czy możesz wyjaśnić znaczenie i symbolizm utworu Mc Leana?
A15 Muzyka i sztuka wizualna często splatają się ze sobą. Czasami trudno znaleźć jasną interpretacje dla określonego słowa. Mc Lean, który pierwszy napisał słowa do piosenki „Vincent”, wpadł na nie najpierw pisząc je na papierowej brązowej torbie. Mówił, że chciał „malować słowami; opisowymi, pełnymi leku i niepewności.” Jeśli chodzi o precyzyjną interpretację słów tej piosenki najlepsze co przychodzi mi do głowy to skierować cię pod adres http://www.don-mclean.com. Strona ta posiada ogromna ilość wiadomości o Mc Leanie, i dla tych zainteresowanych interpretacja słów „Vincenta”, dostarcza prowadzony na bieżąco czad „online fan forum”. Jeśli przejdziesz do działu Pytań i Odpowiedzi i dalej do drugiej strony tematycznej, tam znajdziesz stronę dotyczącą słów do piosenki „Vincent”.

Dzielący podobne zainteresowanie dotyczące liryki słów tej piosenki są także Gwendol, wieloletnia przyjaciółka Galerii van Gogha i Ray.Tłumaczenie dzięki uprzejmości Witolda Banasika.
Powrót do strony głównej Galerii Van Gogh’a