Bestselery

Return to the main Vincent van Gogh Gallery page

Wszystkie listy

874 listy są dostępne w wersji sieciowej (100% wszystkich)

Dr Jan Huskler, jeden z największych autorytetów w dziedzinie listów Vincenta van Gogh’a, kiedyś napisał o nich:


”(Listy te) umożliwiają nam dowiedzieć się więcej o życiu Van Gogh’a i jego mentalności, niż wiemy o jakimkolwiek innym artyście. Listy tworzą wiecznie żywy i aktualny komentarz do jego dzieł, to niezrównany dokument człowieczeństwa Vincenta.”

Ukończenie działu listów malarza oznacza kamień milowy dla Galerii Van Gogh'a. Po czterech latach niekończących się wysiłków, jestem dumny z możliwości zaprezentowania Państwu 100% z 874 listów Vincenta (ponad 850 000 słów). Ogromna większość tychże listów jest adresowana przez Vincenta do jego przyjaciół i rodziny, (głównie do jego brata Theo). Jednak jest też sporo „perełek” (Theo do Vincenta, Józef Roulin do siostry Wilhelminy, itp.). Listy pozwalają na interesujący wgląd w bogatą fakturę życia i twórczości Vincenta Van Gogh’a.

Po raz pierwszy bogactwo prac artysty zostało kompleksowo i w całości zaprezentowane na stronach WWW w formacie, który jest łatwy do obsługi, łatwy do szukania i dostępny bez ograniczeń dla wszystkich miłośników dzieła wielkiego malarza. Wielu uważa, że listy autora „Słoneczników” są dziełem sztuki samym w sobie, równie ważnym, jak jego obrazy czy rysunki. Na tychże stronach znajduje się przebogata kronika życia artysty. Na koniec chciałbym wyrazić swój ogromny dług wdzięczności wobe Boba Harrisona, którego wkład w ten dział nie przestaje mnie zdumiewać. Niniejsza dostępna na stronach WWW kolekcja listów Vincenta, nigdy nie byłaby możliwa bez entuzjazmu i poświęcenia Boba.

Od Theo do Vincenta | From Theo to Vincent
Od Vincenta do Wil | Inne Listy

Połączone zestawienia


Uwaga:   Proszę zwrócić uwagę, iż całość listów Vincenta dostępna jest w formacie Adobe Acrobat. Aby dostać się do listów, użytkownik powinien wgrać do komputera konektor (plug-in) Acrobat dla ich wyszukiwania. Konektor (plug-in) jest łatwy do instalacji i okaże się być bardzo przydatnym narzędziem. Proszę wgraj Adobe Acrobat konektor (plug-in) w:

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.htmlTłumaczenie dzięki uprzejmości Witolda Banasika.
Powrót do strony głównej Galerii Van Gogh’a

Bestselery