Visit Art.com for Van Gogh paintings

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut

Letrat

874 letra tashmė online (100% nė total)

Dr. Jan Hulsker, njė ndėr ekspertėt mė tė njohur pėr sa i pėrket letrave tė Vincent van Gogh, mbahet mend tė ketė cituar:


"[Letrat e tij] na lejojnė tė hedhim sadopak dritė nė jetėn dhe mentalitetin e Van Goghut, kjo nė reliev me ato tė ē’do artisti tjetėr. Letrat shfaqen si komentuese tė mirėfillta tė punės sė tij, ashtu si edhe dokumenta tė pa preēedenta humane."

Plotėsimi i seksionit tė letrave shėnon njė kthesė gjigande nė Galerinė e Vincent van Gogh. Pas njė periudhe katėr vjeēare pėrpjekjesh tė vazhdueshme, tashmė jam krenar tė paraqes nė 100% tė 874 letrat e Van Goghut (mė tepėr se 850,000 nė total). Pjesa dėrmuese e kėtyre letrave tė nisura nga Vincenti janė pėr miqtė dhe familjarėt e tij (pjesa mė e madhe, vėllait tė tij, Theo), por ka gjithashtu edhe shumė kuriozitete (Theo pėr Vincentin, Joseph Roulin pėr motėr Wilhelmina, etj) tė cilat ofrojnė njė brendėsi interesante nė tabllonė e pasur tė jetės dhe punės sė Vincent van Gogh.

Pėr herė tė parė, letrat nė komplet janė tė disponueshme online nė njė format tė lehtė pėr tu orientuar, tė lehtė pėr tė kėrkuar dhe pėr mė tepėr lehtėsisht tė gjėndėshme pėr kėdo nė botė. Shumė njerėz i konsiderojnė letrat e Van Goghut, forma tė mirėfillta arti sikundėr edhe pikturat dhe vizatimet e tij. Nė kėto faqe gjėndet njė kronikė e pasur pėr njė jete jashtėzakonisht mirėbėrėse.

Si pėrfundim, do tė doja tė pėrmendja edhe falenderimet gjigande qė i detyrohem Bob Harrison, kontributi i tė cilit nė kėtė seksion vazhdon tė mė ngazėllejė. Ky koleksion i kompletuar online, i letrave tė Van Gogh nuk do tė mundėsohej kurrė pa mbėshtetjen e vazhdueshme the tė palodhur tė Bobit.

Nga Vincenti pėr Theon | Nga Theo pėr Vincentin
Nga Vincenti pėr Wilin | Letra tė tjera

Listim i organizuar


Shėnim:   Letrat nė komplet tė Vincent van Gogh janė paraqitur nė formatin Adobe Acrobat. Nė mėnyrė qė tė ketė akses tek letrat, pėrdoruesi duhet mė parė tė shkarkojė njė Acrobat plug-in pėr browserin e tij. Plug-in janė tė thjeshta pėr tu instaluar dhe do reshtohen ndėr aksesorėt shumė tė dobishėm. Ju lutem shkarkoni plug-in e Adobe Acrobat tek:

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html


(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)

Visit Art.com

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut