Visit Art.com for Van Gogh paintings

Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut

Punime Grafike


"Disa piktura kanė njė impakt tė madh nė kornizat e tyre gjigande, por mė pas njeriu ēorientohet sepse ato lėnė pas njė ndjenjė sa boshe aq edhe tė pa mjaftueshme, dhe ku nė kontrast me to, disa relieve tė thjeshta druri ose litografė apo gravura tė cilat jo rrallė anashkalohen, atėhere kur njeriu rikthehet tek to dhe bėhet gjithmonė e mė i lidhur pas tyre, dhe ndjen (sheh) diēka madhėshtore nė to."

Vincent van Gogh
Letra 250
2 ose 3 Dhjetor 1882


Gjatė karierės sė tij dhjetėvjeēare si artist, Vincent van Gogh prodhoi dhjetė punime grafike: nėntė litografė dhe njė gravurė. Van Gogh ishte njė admirues i madh i gravistėve Anglezė, punėt e tė cilėve shfaqen, edhe sot, nė shumė revista tė suksesshme. I bindur nga kėta artistė punėt e tė cilėve ai i koleksionoi me shumė entuziazėm, Van Gogh filloj tė eksperimentonte me litografi mė 1882. Edhe pse i inkurajuar nga rezultatet, ajo ishte nje fazė e ndėrmjetme tė cilės Van Gogh do ti rikthehej shumė rrallė.

Pjesa kryesore e informacioneve nė kėtė seksion vijnė nga libri, teje i mirė, The Graphic Work of Vincent van Gogh nga Sjraar van Heugten dhe Fieke Pabst. Muzeu Van Gogh (Waanders, 1995; ISBN: 90-400-9670-7). Informacioni pėrfshirė nė faqen e mėposhtėme, gjithėsesi, ėshtė vetėm njė fraksion i vogėl nga materiali i disponueshėm i asaj reference tė ēmueshme. Libri i Van Heugten dhe Pabsts ėshtė teje i thelluar si dhe i shkruar shumė mirė pėr mė tepėr shumė i kėrkuar - tepėr i rekomanduar.


Litografe

Titulli

Origjina

F

JH

Thumbnail

Burrė i vjetėr me kokėn nė duar ("At Eternity's Gate") Hagė: 27 Nėntor 1882 1662 268

Burrė jetim Hagė: 6-8 Nėntor 1882 1658 256

Burrė jetim me kapele cilindrike, duke pirė kafe Hagė: c. 15 Nėntor 1882 1657 266

Gėrmuesi Hagė: c. 15 Nėntor 1882 1656 262

"Keqardhje" Hagė: c. 11 Nėntor 1882 1655 259

Kopshtar afėr njė peme molle Hagė: mes-Korriku 1883 1659 379

Ngrėnėsit e patateve Nuenen: Prill, 1885 1661 737

Punėtor, I ulur mbi njė kosh duke prerė bukė Hagė: fund-Nėntori, 1882 1663 272

Shkurre djegėsi, i ulur nė karrocė me tė shoqen Hagė: mes-Korriku, 1883 1660 377


Gravura

Titulli

Origjina

F

JH

Thumbnail

Portreti Doktor Gachet: L'Homme ą la Pipe Auvers-sur-Oise: Maj, 1890 1664 2028

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)


Kthehu tek faqja kryesore e Galerisė sė Van Goghut